ŚP

Jan Grzonkowski

1939 - 2018

Urodzony w Warszawie pół roku przed wybuchem II Wojny Światowej. Całe życie, z półroczną przerwą po Powstaniu Warszawskim, był mieszkańcem stolicy.

W gorącym okresie października 1956 roku rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, a po trzecim roku studiów, edukację oświetleniową w Katedrze Techniki Świetlnej, kierowanej przez prof. Tadeusza Oleszyńskiego, twórcę techniki świetlnej w Polsce. Studia ukończył w roku 1961 jako magister inżynier specjalizacji technika świetlna. Bezpośrednio po studiach został zaangażowany przez prof. Oleszyńskiego do pracy w Katedrze Techniki Świetlnej PW, a Jego przyszłymi współpracownikami w przemyśle oświetleniowym, Biurze Badawczym SEP, Izbie Rzeczoznawców SEP, zostali koledzy z czasu studiów i ponad 500 absolwentów Katedry, w tym blisko 50-ciu Jego dyplomantów.

W latach 1965 - 1971, wraz z Januarym Konopką, korzystając z potencjału sprzętowego przemysłu, wykonali w Zakładach im. Róży Luksemburg czternaście prac o tematyce użytecznej dla przemysłu, m.in. nowe rozwiązania sprzętu oświetleniowego i sprzętu pomiarowo - badawczego. Owocem tych prac było uzyskanie trzech patentów krajowych i tytułu doktora nauk technicznych.

Dzięki pracy w przemyśle, z poparciem prof. Oleszyńskiego, został członkiem, a potem przewodniczącym kilku zespołów zajmujących się techniką świetlną w Polskim Komitecie Oświetleniowym SEP, Polskim Komitecie Normalizacyjnym, Izbie Rzeczoznawców SEP, Biurze Badawczym ds. Jakości SEP, tworzących wówczas przepisy jakościowe i nadzorujących jakość produkcji sprzętu oświetleniowego w Polsce.

Do roku 1989 pracował w Katedrze, a potem Zakładzie Techniki Świetlnej Politechniki Warszawskiej. Następnie zajmował się techniką światłowodową w ramach Instytutu Elektroenergetyki PW. Od roku 1991 rozpoczął pracę pełnomocnika Dziekana Wydziału Elektrycznego PW  ds. technicznych. To stanowisko dało Mu szansę na realizację wielu inwestycji, remontów i modernizacji na uczelni, również w zakresie oświetlenia.         

Od roku 1981 był członkiem Prezydium Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP. Od roku 1994, przez 20 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium. W bieżącej kadencji, wciąż bardzo aktywnie uczestniczył w pracach Prezydium, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem. Blisko cztery dekady pracy w Prezydium Polskiego Komitetu Oświetleniowego przyniosły Mu wiele sukcesów. Był głównym organizatorem XXIV Kongresu Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej, w 1999 roku w Warszawie, jednym z głównych organizatorów XII Europejskiej Konferencji Oświetleniowej Lux Europa, w 2013 roku w Krakowie, współtwórcą serii Konferencji Oświetleniowych Krajów Grupy Wyszehradzkiej Lumen V4 i współorganizatorem ponad dwudziestu Krajowych Konferencji Oświetleniowych.

W Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej przez 20 lat pełnił funkcję członka Zgromadzenia Ogólnego CIE oraz członka władz Wydziału 6 CIE: Fotobiologia i Fotochemia. Był autorem ponad 100 artykułów, referatów i rozdziałów książek z zakresu oświetlenia, uczestnikiem blisko trzydziestu konferencji międzynarodowych. W uznaniu osiągnięć został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wieloma odznakami honorowymi i medalami Stowarzyszenia Elektryków Polskich.